ЩО РОБИТИ У РАЗІ НЕБЕЗПЕКИ ВИБУХУ ТА ЗАВАЛУ В БУДИНКУ

Що робити у разі небезпеки вибуху?

«Тротилова шашка вагою в 200 грамів за розміром, з вигляду і навіть трохи на смак – це шматок господарського мила. Без оболонки вона небезпечна для людини на відстані до 10 метрів. Якщо до шашки примотані цвяхи або кульки від підшипника, вони розлетяться в радіусі сотні метрів.

Вибух!

Падати. Відразу. Не шукати укриттів, не обертатися на звук. Падати. Кидати сумки, не шкодувати нові колготки, падати на землю прямо там, де стоїш.

Одні кажуть – впавши, накривай голову руками. Інші радять притискати лікті до боків та закривати долонями вуха. У другому випадку руки захистять грудну клітку і вени-артерії на шиї.

Після вибуху – не вставати різко. Не вставати відразу. Як кажуть медики – «потрібно відчути себе». Зрозуміти – пронесло або зачепило. Стрес. Шок. Через них біль може з’явитися не відразу. А якщо поранило, то кожне різкий рух – це зайва крововтрата. Повільно поворушити руками, ногами. Якщо є кров, зрозуміти – звідки. І наскільки серйозне поранення. Якщо крові багато – лежачи перев’язати рану і кликати на допомогу.

Опинилися під завалами – завмерли. Не смикатися, не намагатися скинути з себе все, що навалилося. Знову ж таки, потрібно відчути своє тіло. Руки, ноги – що з ними? Рухатися повільно. Розгойдувати всякі балки і великі уламки – небезпечно. І без того хистка конструкція може впасти остаточно. Якщо руки вільні – розгребти простір перед особою. Дихати буде легше та й просто стане трохи спокійніше. Головне – не панікувати. Економити сили. Допомога прийде. Ще нікого не залишили під завалами.

Живі, цілі, які не привалило – встати і озирнутися. Допомогти пораненим. Немає таких – відійди на безпечну відстань. Викликати поліцію. Не тікати. Робота, дитина в садочку, магазин закривається – все це потім. Чекати приїзду силовиків. Дати свідчення. Згадати всі подробиці, детально описати кожну секунду перед вибухом. Будь-яка дрібниця – це шанс впіймати терористів.

В очікуванні поліції – не підходити до місця вибуху. Категорично. Міг спрацювати не весь заряд.

Коли приїхала поліція і обмотала все красивою червоною стрічкою – триматися подалі. Не підходити до оточення – є загроза повторного вибуху.

Це тактика, випробувана терористами в усьому світі. Перший вибух – невеликий. Завдання – привернути увагу. Силовики виставляють оточення, роззяви підтягуються до червоної стрічці. Через час, коли всі розслабилися – другий вибух. Саме там, де натягнута стрічка. Саме там, де збираються роззяви. Саме там, де стоятиме штаб поліції-рятувальників-військових. Другий вибух – завжди потужніше. І завжди із жертвами.

Тому, навіть якщо здається, що все під контролем – не підходити до місця вибуху, поки працюють фахівці.

Якщо хтось кричить: «Тут бомба! Зараз рвоне!» – В укриття.

Підійдуть бетонна стіна і кам’яний паркан. В ідеалі – забігти за ріг будівлі. Якщо падати посеред дороги – то плазом, притулившись до бордюру. За бетонні укриття (особливо ліхтарні стовпи) потрібно ховатися, притискаючись до них спиною. Ударна хвиля перетворить частину бетону в дрібну крихту, яка посіче обличчя і може пошкодити очі.

Стіни та перекриття із пластику, дерева, гіпсокартону, скла, тонкого металу – не врятують. Або оскільки їх проб’ють, або вони самі розлетяться вщент – і можуть смертельно поранити. Рекламні щити, лайтбокси, вивіски – вибухова хвиля їх просто зносить.

За машинами – ховатися з розумом. Осколки від вибуху (або кулі, якщо це обстріл) рикошетять від асфальту і летять паралельно землі. Вони зі свистом проходять під черевом авто – були випадки, коли люди отримували смертельні поранення. Тому армійські спеціалісти радять ховатися не просто за кузовом, а за колесом машини.

А ще потрібно дивитися по сторонах. Кожен день. У транспорті, адміністративних будівлях, людних місцях. Підозрілі сумки, пакети, ящики – телефонувати в поліцію. Підозрілі люди, підозрілі розмови – запам’ятати прикмети, місце, час. І повідомити в поліцію. Хтось зняв сусідню квартиру, гараж, підсобку і відчуваєте щось недобре – в поліцію. Якісь дивні рухи тіла в підвалі будинку або на складі неподалік – у поліцію. Може це і звучить, як маячня параноїка, але кожен п’ятий злочин в Україні розкривається завдяки пильності громадян».

Безпечна відстань від небезпечних або підозрілих предметів:

Граната РГД-5 не менше 50 м

Граната Ф-1 не менше 200 м

Тротилова шашка 60 м

Пивна бляшанка 0,33 л 60 м

Валіза 350 м

Автомобіль 600 м

Мікроавтобус 920 м

      Вантажівка 1250 м