ВИХОВНА РОБОТА

Методичні рекомендації класним керівникам закладів професійної (професійно-технічної) освіти щодо організації виховної  роботи в умовах воєнного стану

Методичні рекомендації 

класним керівникам закладів професійної (професійно-технічної) освіти щодо організації виховної  роботи в умовах воєнного стану

В Методичних рекомендаціях класному керівнику визначені основні орієнтири організації та проведення виховної роботи зі здобувачами освіти навчальної групи в умовах воєнного стану.

У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України Указами Президента України №64/2022 від 24 лютого та № 133/2022 від 14 березня 2022 року введено воєнний стан строком на 30 діб з подальшим продовженням його дії на наступні 30 діб. 

У надзвичайно складних умовах воєнного стану Міністерством освіти і науки України прийнято рішення про відновлення освітнього процесу там, де немає активних бойових дій. В організації освітнього процесу пріоритетом має стати забезпечення максимально можливої безпеки для кожної дитини. Тому основним цільовим напрямом має стати забезпечення безпекової складової здоров’я особистості, забезпечення її фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя.

Організація освітнього процесу у воєнний час – це новий виклик для усіх педагогів, зокрема і для педагогів закладів професійної (професійно-технічної)  освіти.

Під час війни заклад професійної (професійно-технічної) освіти є осередком, який дає змогу здобувачам освіти отримувати психологічну підтримку, спілкування, покращення емоційного стану, переключення уваги, відволікання від новин, впевненість, відчуття приналежності до спільноти. Тому надзвичайно важливо гнучко підходити до організації роботи закладу та налаштовувати освітній процес так, щоб він був комфортним і безпечним для здобувачів та надавачів  освіти.

Умови воєнного стану вимагають інших підходів до організації виховної роботи у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.

Це виклик не тільки для дітей, сімей, а й для викладачів. У непрості часи війни діти так само переживають стрес і тривогу. Їх відчуття підсилені тим, що вони не завжди розуміють, що відбувається і як з цим справлятися. Тому у нинішніх умовах ми повинні перемістити фокус уваги з академічних успіхів на підтримку і нормалізацію психічного стану здобувачів освіти. Зараз це нормально. Ми всі можемо і повинні долучитись до цього в рамках проведення виховних заходів, викладання свого предмету.

Не зайвим буде нагадати викладачам про турботу про себе. Пам’ятайте: для того, щоб надавати допомогу іншим, необхідно відновлювати свій власний ресурс, задовольняти свої базові потреби. Подбайте про безпечне місце для себе, де ви зможете проводити заходи й уроки. Обговоріть з рідними порядок дій у разі, якщо оголошено тривогу під час того, як ви проводите захід, урок. Розробіть свій алгоритм дій.

Поради вчителю як діяти під час онлайн-уроків, якщо вмикається сигнал «Повітряна тривога»

Демонструйте впевненість у своїх діях. Спокійно повідомте учням про сигнал.

Акцентуйте увагу учнів фразою «Ви йдете в безпечне місце, яке встановлене за правилами вашої сім’ї».

Зверніться до учнів «Натисніть кнопку «вийти з конференції» та на кнопку «виключення комп’ютера».

Повідомте «Після сигналу «Відбій тривоги» доєднайтесь до занять за розкладом».

Дочекайтесь,  щоб  усі  учні,  які  є  слухачами,  вийшли  з онлайн-зв’язку.

Намагайтесь зберігати спокій, будьте переконливими.

Виходячи з цього основними напрямками та завданнями виховної роботи класного керівника мають стати:

дій;

2. Надання  психологічної  підтримки,    забезпечення психолого-педагогічного супроводу емоційно вразливих категорій осіб;

3. Сприяння адаптації та емоційно-психологічної підтримки тимчасово внутрішньо переміщеним особам;

4. Формування патріотичних рис і якостей «українця-переможця» у війні російської федерації проти України, а саме:

–  моральної стійкості, сили волі та твердості духу; 

– протидії ворожій пропаганді, віри в перемогу, підтримання власного емоційного ресурсу; 

– здатності та вміння протистояти негативним емоціям, почуттю небезпеки стресу, тривозі;

– співчуття, милосердя, взаємодопомоги, волонтерство, відчуття себе громадянином і патріотом своєї держави.

Надання знань з основ безпеки, формування поведінки правильних безпекових дій.

Статистика свідчить, що паніка та неправильні дії під час військових дій є основною причиною численних жертв у подібних ситуаціях. Кращий спосіб врятуватися – це уникнути загрози заздалегідь, зберігати спокій та розсудливість. В ситуаціях загроз, які можуть виникнути під час надзвичайних подій та воєнних дій, зберегти спокій допоможуть знання з основ безпеки та правил поведінки щодо дій в наявних ситуаціях. 

Україна постала перед серйозними загрозами збереження державного суверенітету, утримання територіальної цілісності, виживання українства, як нації.  Перед викликами наявної ситуації, не визначеної тривалості російського вторгнення та ведення бойових дій на території України, постійної в подальшому часі військової загрози з боку російської федерації виховна робота в закладі освіти має бути спрямована на забезпечення безпекової складової здоров’я здобувачів освіти на всіх рівнях із залученням усіх учасників навчально-виховного процесу. Особлива і важлива роль належить класному керівнику, який знає своїх вихованців, організовує виховний процес,  залучає до проведення виховної роботи відповідні служби.

Одним із напрямів роботи класного керівника в умовах воєнного стану, постійних воєнних загроз є надання здобувачам освіти знань з основ безпеки, ознайомлення їх з важливими для збереження здоров’я та життя правилами дій в певних ситуаціях. Питаннями для розгляду мають бути наступні:  

 – воєнний стан, надзвичайна ситуація, заборони та обмеження;

 –  правила поведінки в умовах надзвичайної ситуації воєнного характеру:

 – необхідно, не рекомендується, забороняється;

 –  що таке «тривожна валіза», як підготувати, що покласти;

 – як діяти під час сигналу «повітряна тривога», під час онлайн-уроків, якщо  вмикається сигнал «повітряна тривога»;

 – правила спілкування в соціальних мережах в умовах воєнного стану;

 – як вчиняти з інформацією, яка несе загрозу для України (не фотографувати  місцевість, не публікувати, не репостити інформацію, яка містить фото з координатами інфраструктури населеного пункту, розташування

  ЗСУ тощо); 

  – що робити, якщо виявлено підозрілий або вибухонебезпечний предмет;

  – як поводитися під час обстрілів стрілецькою зброєю, артобстрілах, артилерійських обстрілів системами залпового вогню; 

– як діяти у разі виявлення диверсантів, на що і на кого звертати увагу;

– як діяти в умовах хімічної атаки;

– перша домедична допомога під час обстрілів;

– домашня медична аптечка, що має бути;

– відповідальність за паління сухої трави в період воєнного стану (Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану» від 03.03.2022 року №2113-ІХ, ст. 113 «Диверсія»: «Вчинення з метою ослаблення держави…, підпалів…., вчинені в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, – караються позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна». 

      Корисним буде роз’яснити учням зміст понять «диверсія», «підпал».

Диверсія – підривні дії (підпали, руйнування), здійснювані спеціально підготовленими агентами або групами в мирний і військовий час в цілях ослаблення економічної і військової потужності, а також морального стану.

Підпал – це свідоме спричинення пожежі через застосування джерела вогню до певних об’єктів (сайт «Безоплатна правова допомога»).

  Психолого-педагогічна підтримка та допомога

Військові дії в країні позначились глибокою емоційно-психологічною раною всередині кожної людини. Часті зміни настрою, тривога, страх, неврівноваженість, емоційні вибухи, паніка, зневіра… Це неповний перелік тих характеристик, які руйнують особистість, заважають їй критично оцінювати ситуацію, адекватно діяти. 

Донесіть до учнів думку про те, що щодня, не зважаючи на хочу/не хочу, можу/не можу, ми всі маємо виконати декілька задач: соціальну, фізичну і когнітивну.

Ми повинні підтримувати спілкування з родичами та знайомими, задати хоч одне питання «як ти там?», бо єдність та підтримка важливі для всіх.

Нам потрібен рух, особливо у стресі – це стабілізує, приводить до тями і надає сил для подальших дій. Хоча б три присідання або ходьба колами, будь-який активний і хоча б відносно інтенсивний рух.

А ще нам потрібні наш мозок і здатність вчитись, запам’ятовувати і аналізувати. Тож вкрай важливо задіяти цю функцію. Щодня хоча б щось одне вивчити і запам’ятати: іноземне слово, інструкцію з надання медичної допомоги чи іншу корисну інформацію. Важливо не просто подивитись, а саме вивчити!

Порадьте дітям поспати, відпочити, але не дозволяйте лежати весь день в куточку, дивлячись у стінку чи у телефон. Настоюйте на тому, що дитина повинна зробить хоча б одну маленьку дію!

Намагайтесь жартувати з учнями, посміхатись до них, викликати посмішку у відповідь. Гумор має терапевтичну дію. В нагоді стануть смішні історії, питання на кмітливість.

Дотримання цих простих правил та порад допоможе зберегти нормальний емоційний стан наших дітей. А академічні знання ми обов’язково надолужимо після стабілізації ситуації.

За твердженням психологів  настрій людини на війні не менш важливий, аніж справжня зброя чи техніка. Тому, завданням класного керівника в умовах воєнного стану має стати підтримка і надання здобувачам освіти допомоги в нормалізації та стабілізації психічного стану як через особистий прояв посиленої уваги, вияв любові до вихованців, так і звертання до практичного психолога для подальшої психологічної підтримки тих вихованців, які цього потребують.

На необхідність психологічної підтримки дітей наголошується в листі Міністерства освіти і науки України №1/3371-22 від 06.03.2022   «Про організацію освітнього процесу». 

       Міністерство освіти і науки України рекомендує для роботи:  Методичні рекомендації «Перша психологічна допомога. Алгоритм дій», лист №1/3872-22 від 04.04.2022 року;  лист №1/3737-22 від 29.03.2022 «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні».

Підтримка внутрішньо переміщених осіб

В листі Міністерства освіти і науки України від 06.03.2022 №1/3371-22 «Про організацію освітнього процесу» сказано, що у багатьох регіонах заклади освіти відкрили свої двері для внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Внутрішньо переміщені особи – це особи, які внаслідок агресії російської федерації проти України евакуйовані з місця постійного проживання.

      Завдання класного керівника – допомогти здобувачам освіти з числа   ВПО адаптуватися в учнівському колективі групи. Організація підтримки та допомоги має здійснюватися у співпраці з практичним психологом та соціальним педагогом закладу освіти в плані соціально емоційної, психологічної, моральної підтримки та матеріальної допомоги із залученням відповідних служб місцевих громад.

Формування рис, якостей особистості «українця-переможця» 

 Щодо вибору методів, засобів, форм роботи керуємося:

       –  Указ Президента України №143/2022 від 16.03.2022 «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії російської федерації проти України»

–  лист МОН № 1/3952 від 07.04.2022 «Про закінчення навчального року в закладах професійної (професійно-технічної) освіти», пункт1: Відповідно до підпункту 3.3.1 пункту 3.3 Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затвердженого наказом МОНУ від 30.05.2006 №419 педагогічні працівники самостійно, з урахуванням основ педагогіки, визначають засоби і методи навчання та виховання учнів.

– Орієнтовне положення про організацію і проведення виховної роботи в професійно-технічних навчальних закладах МОНУ, затверджене наказом №257 від 16.04.2002; 

– Методичні рекомендації щодо організації та проведення виховної роботи в  професійно-технічному  навчальному  закладі,  лист  МОНУ  від  09.07.2001, 

№ 1/9-252;

      –  Програма «Нова українська школа» у поступі до цінностей, рекомендовано до друку вченими радами Інституту проблем виховання НАПН України, протокол № 6 від 02.07.2018 р., Інституту модернізації змісту освіти МОН України, протокол № 22.1/10-3356  від 27.08.2018.

      Щоденно, в залежності від форми навчання (офлайн – в закладі освіти, онлайн – в групі), проводимо загальнонаціональну хвилину мовчання за співвітчизниками, загиблими внаслідок збройної агресії російської федерації проти України (з проговоренням слів орієнтовного змісту:

«Вшановуємо світлу пам’ять, громадянську відвагу, самовідданість, силу духу, стійкість, героїчний подвиг воїнів, полеглих під час виконання бойових завдань із захисту державного суверенітету та територіальної цілісності України, жертв військових злочинів та геноциду, мирних жителів сіл, маленьких і великих міст, наших співвітчизників, які загинули унаслідок збройної агресії російської федерації проти України загальнонаціональною хвилиною мовчання. Ви назавжди у наших серцях. Ви частина хороброї нації, частина перемоги України».

Планування виховної роботи в навчальній групі

Щодо плану виховної роботи класного керівника, то відповідно до Закону України «Про освіту»  педагогу надається академічна свобода в організації освітньо-виховного процесу. Враховуючи воєнний стан, виклики та загрози, які впливають на подальшу стабільність суспільного життя рекомендуємо планування виховної роботи класного керівника здійснювати помісячно із записом у журналі обліку, реєстрації підсумків організації та проведення виховної роботи з корегуванням відповідно до наявного стану та ситуації в регіоні.   

Форми та методи роботи зі здобувачами освіти в навчальній групі

      В умовах дистанційного навчання рекомендуємо застосовувати такі форми й методи роботи:

ЕЛЕКТРОННІ РЕСУРСИ НА ДОПОМОГУ КЛАСНОМУ КЕРІВНИКУ: 

1. Сайт МОНУ головна    міністерство   діяльність   цивільний захист та безпека життєдіяльності  рекомендації щодо дій у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації:

–  «Рекомендований вміст тривожної валізи»;

–  брошура «У разі надзвичайної ситуації або війни» (поради до підготовки вдома; що робити в надзвичайній ситуації або в зоні бойових дій; як не стати жертвою дезінформації; що робити після отримання сигналу «Увага всім»; як підготувати «тривожну валізу»; дії під час обстрілів стрілецькою зброєю, артобстрілах, артилерійських обстрілів системами залпового вогню; що має бути в аптечці); 

–  посібник «Світлана Ройз «Ми готові. Про дітей» (як говорити про загрози з найменшими членами родини і як навчити їх діяти різних ситуаціях). 

 2.   Сайт «Державна служба України з надзвичайних ситуацій»   головна   громадянам   дії населення в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеру.

 3.   Сайт «Всеосвіта», #STOP_SEXтинг – свіжі сторінки за тегом:

         –  правила поведінки в інформаційному просторі під час війни;

 –  правила критичного оцінювання інформації під час війни;

 4.   Методичні рекомендації до наскрізної навчальної програми з позашкільної освіти оздоровчого напряму «Основи безпеки життєдіяльності в умовах бойових дій», рекомендовано вченою радою Інституту проблем виховання НАПН України (протокол № 4 від 31.03.2022):

–  умови війни: правила та поради;

–  хімічна небезпека;

5. Інформаційні матеріали «Психологічна турбота про дітей під час військових дій https://mon.gov.ua/ua/news/mon-zapuskaye-informacijnukampaniyu-pro-te-yak-zaspokoyiti-ditej-pid-chas-vijni;

6.  Всеукраїнський розклад (психологічні хвилинки) https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad;

7.  Проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ» (групи психологічної підтримки для підлітків, для батьків, для психологів) – спільний проєкт Міністерства освіти і науки України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та ГО «ВГЦ «Волонтер» https://poruch.me/;

8. Матеріали для використання в роботі, записи вебінарів, «Гаряча лінія», контакти психологів тощо https://imzo.gov.ua/psyholohichnyj-suprovid-ta-sotsialno-pedahohichnarobota/materialy-dlia-vykorystannia-v-roboti-pid-chas-voiennykh-diy/;

9.   «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право». Навчально-методичний посібник для закладів освіти, за редакцією радника президента Товариства Червоного Хреста України з міжнародного гуманітарного права, кандидата юридичних наук Т.Р. Короткого: модуль 9: Основи безпеки та правила поведінки у період збройного конфлікту та інших надзвичайних ситуацій;

10.  Сайт МОНУ   головна   освіта   позашкільна освіта   психологічна  служба   психологічна підтримка дітей:

– всеукраїнський розклад (психологічні хвилинки); 

– проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ» (групи психологічної підтримки  для підлітків, батьків, психологів);

– матеріали для використання в роботі під час воєнних дій.

 11. Сайт МОНУ   головна   новини   підтримка дітей, поради для вчителів:

– підтримай дитину: що вчителі можуть зробити, щоб допомогти учням;

– посібник «Розмови про війну, питання та відповіді про війну для батьків та опікунів дітей та підлітків»: чому важливо говорити про війну; як слід говорити про війну; як ми можемо скористатись війною, щоб навчати про ненасильство та будувати мир.

"НАЙЧАРІВНІШЕ ТВОРІННЯ НА ЗЕМЛІ-ЖІНКА!" (онлайн-виховна година від учнів групи№249 та класного керівника Павлученко  Л.В.)

Учасники гуртка вокально-естрадної пісні "Перлина ДНЗ "Монастирищенський професійний ліцей " з нагоди вшанування захисників України, воїнів-інтернаціоналістів, героїв Майдану, воїнів АТО (ООС) долучились до  обласного онлайн-фестивалю #Пам'ять єднає покоління# 

 25.02.2021р.

«#ПАМ'ЯТЬ ЄДНАЄ ПОКОЛІННЯ»  участь  у обласному  онлайн фестивалі учасників гуртка "Художнє слово" (керівник Ольга Мельник)  ДНЗ "Монастирищенський професійний ліцей" 

25.02.2021р.

До 150-ї річниці від Дня народження Лесі Українки

Сьогодні виповнюється 150 років від дня народження Лесі Українки - української поетеси, драматурга і громадської діячки, класика української літератури.

Леся Українка — одна з найвизначніших постатей в історії української літератури. По собі вона залишила великий літературний доробок - вражаючі поеми, прозові твори, вірші, публіцистичні статті, переклади світової класики.

Творчість Лесі Українки - нове пафосне слово не тільки в українській, але й у світовій літературі. Життя поетеси – це легендарний подвиг мужньої і мудрої людини, ніжної й нескореної жінки, геніального митця і борця, рівноцінну постать якій важко знайти навіть на планетарних художніх теренах.

Учасники освітнього процесу Монастирищенського професійного ліцею   організували і провели поетичний флешмоб "Лесині поезії вічно живі".