БЕЗПЕЧНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ В УМОВАХ ВІЙНИ

І Н С Т Р У К Ц І Я № 306

щодо дій учасників освітнього процесу під час евакуації

 

1.     Загальні положення

1.1. Інструкцію розроблено відповідно до ст. 130 Кодексу цивільного захисту України.

1.2. Залежно від існуючої або прогнозованої обстановки з питань цивільного захисту та надзвичайних ситуацій у закладі освіти може бути встановлено один з трьох режимів функціонування об’єктової ланки функціональної або територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту:

– режим повсякденного функціонування;

– режим підвищеної готовності;

– режим надзвичайної ситуації.

Режими встановлюються органами виконавчої влади, а у окремих випадках на території закладу — його керівником.

1.3. Усі працівники закладу освіти, незалежно від займаних посад, повинні знати та суворо виконувати вимоги інструкції щодо дій при загрозі або виникненні надзвичайних ситуацій.

 

2. Порядок оповіщення надзвичайних ситуацій в закладі освіти

2.1. Оповіщення адміністрації, педагогічних працівників та персоналу закладу освіти щодо надзвичайних ситуацій проводиться за заздалегідь розробленою схемою.

2.2. У робочий час персонал закладу освіти оповіщається про надзвичайну ситуацію системою оповіщення, а саме шкільним дзвінком та системою голосового оповіщення.

2.3. В позаурочний  час учасники освітнього процесу в гуртожитку  оповіщаються системою голосового оповіщення в гуртожитку.

2.4. При отриманні інформації про надзвичайну подію вмикають дзвінок, у вигляді трьох (тривалість кожного дзвінка 5 - 7 секунд) довгих дзвінків подає співробітник технічного персоналу за прямою вказівкою директора ліцею, що буде означати подання попереджувального сигналу «Увага всім», «Повітряна тривога» після чого негайно приводиться евакуація усіх учасників освітнього процесу в укриття цивільного захисту.

2.5. Кожний працівник та здобувач освіти закладу освіти повинен знати сигнали оповіщення цивільного захисту та вміти правильно діяти в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій.

 

3. Порядок укриття учасників освітнього процесу та персоналу в захисних спорудах цивільного захисту

3.1. У разі подання сигналу про евакуацію в момент проведення заняття викладач повинен: перерахувати учнів, звірити за обліковим складом, дати команду зібрати особисті речі, забрати класний журнал і без паніки вивести в колону по одному всю групу з будівлі ліцею в укриття навчального корпусу по маршруту:

·       1 поверх - кабінети №101, №102, №103, кабінети методиста, психолога, ЗД з НР →  запасний вихід → укриття;

·       1 поверх – кабінети №104, №105, кафе-магазин → центральний вихід → укриття;

·       2 поверх - кабінети №201, №202, кабінети бухгалтерів → сходовий марш → запасний вихід → укриття;

·       2 поверх - кабінети №204, №203, кабінет ЗД з ВР, кабінет директора, відділу кадрів → сходовий марш → центральний вихід → укриття;

·       3 поверх – кабінети № 303, №302, №301 → сходовий марш → запасний вихід → укриття;

·       3 поверх – кабінети №304, №305, педагогічний кабінет, кабінет інженера з ОП  → сходовий марш → центральний вихід → укриття;

 3.2. У разі подання сигналу про евакуацію в момент проведення виробничого заняття  майстер виробничого навчання повинен: перерахувати учнів, звірити за обліковим складом, дати команду зібрати особисті речі, забрати класний журнал і без паніки вивести в колону по одному всю групу з будівлі в укриття навчального корпусу.

3.3. У разі подання сигналу про евакуацію в момент проведення заняття в спортивній залі викладач повинен: перерахувати учнів, звірити за обліковим складом, дати команду зібрати особисті речі, забрати класний журнал і без паніки вивести в колону по одному всю групу з будівлі  в укриття навчального корпусу.

3.4. У разі подання сигналу про евакуацію під час перерви, учасники освітнього процесу йдуть в кабінет, майстерню, лабораторію відведену їм для проведення наступного заняття.  Викладач, майстер виробничого навчання діє до пункту 3.1, 3.2, 3.3 цієї інструкції.

3.5. Евакуація учасників освітнього процесу, які перебувають на момент сигналу «Увага всім», «Повітряна тривога» в їдальні,  проводиться під керівництвом ЗД з ВР ліцею та чергового майстра в/н.

3.6. У разі подання сигналу про евакуацію до початку  занять, або закінчення їх в укритті цивільного захисту разом із здобувачами освіти повинні перебувати майстри виробничого навчання, які закріпленні за групами.

3.7. У разі подання сигналу про евакуацію в позаурочний час  в гуртожитку вихователь відповідно графіку роботи, а вахтер відповідно свого графіку чергування у нічний час повинен: перерахувати учнів, звірити за обліковим складом, дати команду зібрати особисті речі, і без паніки вивести в колону по одному всю групу з будівлі  в укриття гуртожитку.  

3.8. Під час освітнього процесу майстри в/н, викладачі, класні керівники безпосередньо повинні знаходитися в укритті цивільного захисту разом із здобувачами освіти.

3.9. Пунктами 15-16 Порядку заповнення та перебування в спорудах фонду цивільного захисту(витяг із Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджений наказом МВС від 09.07.2018 №579) визначено, що вихід із захисної споруди здійснюється тільки якщо надійшла інформація про відсутність небезпеки, а також у випадках вимушеної евакуації, тому навіть на прохання батьків педагогічні працівники не мають права відпустити здобувачів освіти з укриття та перебувати з ними до закінчення повітряної тривоги.

3.10. Якщо повітряна тривога застає учасників освітнього процесу дорогою до чи з ліцею потрібно обрати безпечний шлях, укриття, які можна використовувати в разі сигналу повітряної тривоги та повідомити відповідальних осіб про місце перебування. 

3.11. На випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної із загрозою або початком забруднення повітря хімічно небезпечною чи радіоактивною речовиною всі працівники та здобувачі освіти закладу освіти підлягають укриттю в захисній споруді цивільного захисту навчального корпусу.

3.12. Під час виходу з будівлі ліцею викладач, майстер виробничого навчання  повідомляє в групу Viber директору за формою: «Група  (назвати номер). Виводжу (кількість) учнів ».

3.13. Перебування сторонніх осіб в укритті цивільного захисту ліцею під час освітнього процесу забороненно.

 

4. Порядок видачі персоналу та учасникам освітнього процесу засобів індивідуального захисту в укритті.

4.1. Засоби індивідуального захисту видаються після отримання відповідного розпорядження або за рішенням керівника закладу освіти.

4.2. Працівники та здобувачі освіти, які отримали такі засоби, повинні перевірити їх стан, провести підбір та мати постійно при собі.

4.3. Протигази переводяться у бойовий стан за командою або самостійно, при наявності небезпеки забруднення повітря.

Основні поради і правила поведінки під час воєнних дій

Самозбереження

Якщо ви ще не вирішили залишити небезпечну зону, а місто (район, квартал) вже знаходиться в зоні активних дій, пам'ятайте, що ви зобов'язані берегти здоров'я самого себе і своїх близьких.

Якщо Ви залишилися в місті:

- Уникайте стратегічних об'єктів, трас, колон автомашин, блокпостів, місць скупчення людей - всі вони в будь-який момент можуть опинитися під вогнем;

- При собі завжди тримайте ДОКУМЕНТИ, що підтверджують вашу особу. У разі їх відсутності Вас мають право затримати;

- Шибки посильте липкою стрічкою, скотчем і картоном, закладіть рами подушками. Найпоширеніші рани - осколкові;

- Вкажіть місце вашого укриття на плакаті яскравою фарбою і помістіть на видному місці, впишіть туди ваші номери телефонів;

- Утеплювайтесь, щільно закривайте вікна та двері. Залишаючи будинок, повідомляйте близьким ваш детальний маршрут;

- Зміцнюйте місце свого перебування мішками з піском, поруч з житлом тримайте запас дров чи вугілля, але не горючих матеріалів;

- Максимально запасайтеся водою, продуктами, теплим одягом;

- Не залишайте ДІТЕЙ без нагляду, не випускайте їх на вулицю, при пересуванні містом тримайте за руку;

- Економте паливо;

- Тримайте біля себе аптечку, не виходьте без неї на вулицю;

- Не залишайте своє укриття під час денних обстрілів, навіть якщо Вам здається, що все затихло;

- Рух транспорту може бути призупинено незалежно від часу доби. Будьте готові проробляти будь-який шлях пішки, одягайтеся зручно;

- Ні в якому разі не носіть одяг захисного кольору або подібному йому за кольором.

Документи

Документи, які необхідно мати при евакуації: паспорт, водійське посвідчення, свідоцтво про народження, акти приватизації на землю, документи на авто, закордонний паспорт, ідентифікаційний код, документи на отримання соціальних виплат. Все це потрібно відсканувати та скинути на флешку.

Крім того, необхідно виписати телефони родичів та друзів в окремий блокнот і тримати його при собі. Не забути також взяти стартові пакети мобільних операторів, радіо на батарейках, ліхтарик, аптечку, гроші, цінності та необхідний запас їжі.

Правила поведінки на блокпостах

"Під час огляду на блокпост зберігайте витримку, будьте ввічливі і спокійні. У вас можуть перевіряти документи, питати прописку, оглядати на предмет наявності слідів від зброї і пороху, проводити огляд особистих речей", - йдеться у пам'ятці.

- Під'їжджаючи до блокпосту, обов'язково скиньте швидкість і вимкніть дальнє світло - по сліпучим фарам можуть стріляти без попередження;

- Увімкніть аварійне світло;

- Тримайте при собі паспорт, водійські права та довіреності, пред'являйте їх за вимогою, намагаючись не давати в руки;

- Не розмовляйте по мобільному телефону;

- Не реагуйте на провокаційні фрази, давайте відповіді чітко і стримано, ввічливо;

- Не беріть з собою фото- і відеотехніку, не записуйте на інформаційні носії те, що відбувається;

- Приберіть зі своїх речей будь-яку символіку, що виражає вашу прихильність до якоїсь зі сторін конфлікту;

- Не тримайте руки в кишенях або відкритих сумках;

- Не з'ясовуйте скільки техніки і який склад підрозділу - це не Ваша справа;

- Намагайтеся не рухатися по трасах після настання комендантської години;

- Не піднімайте галас, якщо Вас не пропустили, беззаперечно виконуйте вимоги тих, хто контролює блокпост.

Артобстріл та авіаудар

Якщо ви почули характерний свист або в нічний час побачили дію світлової гранати, негайно сховайтеся в безпечне місце. В ідеалі - це бомбосховища, але їх можуть замінити нижні поверхи приміщення з товстими стінами (сталінські будинки, підвали надійних невисоких будинків (важливо, щоб з них було як мінімум два виходи), підземні переходи, приміщення з несучими стінами (санвузол), чавунна ванна. Головне, щоб це місце було подалі від вікон і оточене бетоном.

Артобстріл триває до двадцяти хвилин, авіаналіт - набагато менше. Сучасні бомбардування не можуть тривати довго. Все завершиться максимум після сотого вибуху. Рахуйте хвилини і кількість ударів.

Не залишайте своє укриття до закінчення обстрілу. Не знімайте обстріл на телефон і не намагайтеся визначити кут попадання снаряду.

Будьте пильні! У зону обстрілу, як правило, потрапляють будинки, що знаходяться на околицях міста і квартали, збудовані поруч зі стратегічними об'єктами. Якщо ваш будинок старий, панельний, у ньому застарілі

перекриття та балкони, він так само небезпечний і може бути зруйнований.

Завали

Якщо ви опинилися під завалами, постарайтеся очистити простір біля обличчя та грудей, розслабте м'язи і заспокойте дихання, постарайтеся повідомити про себе, використовуючи засоби зв'язку, або привертайте увагу галасом, наприклад,

стуком. Не кричіть, якщо ви в "повітряному мішку", економте повітря - до зруйнованої будівлі обов'язково прибуде бригада МНС і вас почують.

Вивільнення може зайняти більше часу, ніж хочеться потерпілому. Будьте терплячі, не приймайте рішення самоевакуюватися в разі сильного завалу.

Артобстріл у дорозі

Негайно лягайте на землю туди, де є виступ (початок тротуару, бордюр), або хоча б в невелике заглиблення. Якщо поруч є бетонна конструкція - лягайте поруч з нею, але подалі від споруд, які можуть обрушитися або спалахнути

при прямому влученні.

Захист дають земляні щілини або траншеї, неглибокі підземні колодязі й широкі труби водостоку, канави глибиною 1-2 метри на відкритому місці, оглядові ями відкритого (на повітрі) гаража або СТО, а також каналізаційні люки.

Більшість снарядів розриваються безпосередньо над ґрунтом, тому осколки у момент вибуху розлітаються на висоті менше 30-50 см над поверхнею.

Лягайте, обхопивши голову руками. Закривайте долонями вуха і відкрийте рот - це врятує від контузії, вбереже від акустичного удару

Під час обстрілу В ТРАНСПОРТІ знаходитися небезпечно!

Легкова машина або автобус - помітна ціль. Найбільша небезпека - вибух бензобака. Використовуйте шосе, дороги міжобласного значення, пересувайтеся шляхами інших автомобілів. Дізнавайтеся стан дороги за добу - можливі руйнування мостів, повне блокування доріг. Ніколи не залишайте автотрасу з машиною або без неї, не наближайтеся до бордюрного каменя і не виходьте на узбіччя.